NeurografikaNeurografika vaikams – kalbos, emocinio intelekto ir vaizduotės lavinimas

2024-02-160
https://minciudovanos.lt/wp-content/uploads/2020/02/motorika-1280x848.jpg

Smulkiosios motorikos įtaka sėkmingam vaikų vystymuisi jau seniai įrodyta ir moksliškai. Tiek psichologai, tiek logopedai, tiek kiti specialistai sutaria, kad  treniruojant vaiko pirštukų galiukus lavinama kalba, mąstymas, vaizduotė, koordinacija ir dėmesys. Iki 5 metukų formuojasi svarbiausios už kalbą atsakingos neuroninės jungtys. Dėl to vaikų smulkiosios motorikos lavinimas itin svarbus. Ką reikia žinoti suaugusiems? Viskas paprasta....

Smulkiosios motorikos įtaka sėkmingam vaikų vystymuisi jau seniai įrodyta ir moksliškai. Tiek psichologai, tiek logopedai, tiek kiti specialistai sutaria, kad  treniruojant vaiko pirštukų galiukus lavinama kalba, mąstymas, vaizduotė, koordinacija ir dėmesys.

Iki 5 metukų formuojasi svarbiausios už kalbą atsakingos neuroninės jungtys. Dėl to vaikų smulkiosios motorikos lavinimas itin svarbus.

Ką reikia žinoti suaugusiems?

Viskas paprasta. Svarbu paraginti vaiką paimti į rankas įvairių formų, įvairaus kietumo žaislus. Pirmiausia supažindinant su aplinka vaikas tiesiog mokomas pagriebti daiktą, paskui daiktai dėliojami tam tikra tvarka (žinoma, dėlionė daug sėkmingiau pavyks, jei dėliojant suaugusysis seks pasaką, susijusią su daiktų keliavimo tvarka).

Vėliau keliaujame ir į sudėtingesnius pratimus – objektų lipdymą, žaidimus smėlyje ir pan. Bet koks piešimas ar spalvinimas taip pat puikiai lavina vaiko smulkiąją motoriką. Šiuo metu suaugusiųjų pasaulyje vis populiarėjanti neurografika atskirą dėmesį skiria ir vaikams. Siūlomos konkrečiai vaikams pritaikytos piešimo technikos.

Neurografika – kryptingas vaikų smulkiosios motorikos lavinimas

Neurografika vaikams – smagus piešimas, siekiant ugdyti vaiko kalbą, emocinį intelektą, lavinti vaizduotę. Piešdamas vaikas lengviau išsako save ir žengia į savarankiško žmogučio pasaulį. Jis mėgaujasi procesu, o ne siekia tapti piešimo genijumi. Dėl to suaugęs turi pagirti, paskatinti vaiką, bet be spaudimo viską nupiešti tobulai.

Paprastai neurografikos piešinukus piešia vaikai nuo 3 metukų. Tačiau, jei šalia kartu piešia suaugęs, tai gali daryti ir jaunesni. Svarbu prisiminti: esmė pats procesas ir geros emocijos, patiriamos jo metu, o ne konkretus siektinas rezultatas. Bet koks vaiko nupieštas piešinukas – sveikintinas rezultatas.

Universalus pratimas įvairaus amžiams vaikams

Pratimą galime pavadinti „Pasakyk, kokia nuotaika?“ Rekomenduojama šį pratimą atlikti su vaikais nuo 3 metukų iki….Tinka pažaisti ir pačiam suaugusiam.

  1. Imame trafaretą ir su vaiku aptariame temą. Dažnai ją, pamatęs veidukus-portretukus, pasako ir pats vaikas. Pavyzdžiui, tai gali būti „Mano draugai“. Kiekvienam veidukui sugalvojami vardai.
  2. Papildant veidukus, kalbama apie nuotaiką. Primenami, paaiškinami žodžiai: „suirzęs“, „nusivylęs“, „džiaugsmingas“… Lygiagrečiai  bandome išsiaiškinti, kodėl draugas tokios nuotaikos, su kokiais įvykiais tai susiję. Galima įvykį papasakoti.
  3. Vaikų portretus nuspalviname. Atsižvelgdami į vaiko amžių, darome pertraukėles. Atitinkamai (jei piešiame su vyresniu vaiku) galime įtraukti ir papildomų neurografikos algoritmų.

Kuo šis pratimas naudingas?

  1. Lavinami vaiko pirštukai.
  2. Vaikas mokosi atpažinti, įvardinti nuotaiką.
  3. Turtinamas žodynas.
  4. Mokomasi pasakoti.
  5. Puikiai praleistas laikas su mama, tėčiu ar kitu suaugusiu.

Piešimas – smagus būdas vystyti ne tik smulkiąją motoriką, bet ir puiki proga kartu su vaiku leisti laiką ir kurti tvirtą, šiltą, gražų emocinį ryšį.

Plačiau apie neurografiką galite sužinoti https://bit.ly/2v6fGuR

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti *